OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από DiCharis
#2595
Καλησπέρα, έψαξα στο forum για σχετικό θέμα αλλά δεν βρήκα αυτό ακριβώς που ήθελα, αν κάνω λάθος διορθώστε με!

Λοιπόν θέλω όταν γίνεται μια έγγραφη ενός νέου χρήστη εκτός από το mail που έρχεται σε μένα και με ενημερώνει ότι νέος χρήστης έκανε εγγραφή, θέλω να πηγαίνει και ένα mail στον χρήστη που να λέει «Ευχαριστούμε... καλωσορίσατε κλπ», από που το δημιουργώ αυτό το mail; Υπάρχει κάποιο extention η κάποια λειτουργία στο OC;;;

Και κάτι ακόμα, όταν κάποιος κάνει εγγραφή στο newletter δηλ όταν βάζει μόνο το mail του από κάποιο popup ας πούμε, να του έρχεται απαντητικό και με ένα κουπόνι έκπτωσης.

Ευχαριστώ πολύ! ;) ;) ;)
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2606
Καλησπέρα,

Όταν εγγράφεται κάποιος στο OC αποστέλλεται email καλωσορίσματος.
Για να αποσταλεί κάποιο άλλο μήνυμα όταν γίνεται εγγραφή στο newsletter θα πρέπει να παρέχεται αυτή η δυνατότητα από το newsletter extension που χρησιμοποιείς. Αν όχι, μπορείς να ζητήσεις στον developer που το αναπτύσσει ή με όποιον συνεργάζεσαι να στο φτιάξει.
Άβαταρ μέλους
Από DiCharis
#2610
Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

Δοκίμασα και έκανα εγγραφές και δεν μου ήρθε mail καλωσορίσματος, από που μπορώ να το τσεκάρω αυτό και να επεξεργαστώ αυτό το mail;;;
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2612
Τα κείμενα εγγραφής βρίσκονται εδώ:
catalog/language/english/mail/customer.php
catalog/language/greek/mail/customer.php
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#2625
Θέλει μεγάλη συζήτηση. Περιληπτικά θα σου πω ότι αν μπορείς να δηλώσεις SPF και DKIM στις ρυθμίσεις DNS του domain σου ενδεχομένως να βελτιωθεί η κατάσταση, αλλά δεν υπάρχουν εγγυήσεις, γιατί σε shared hosting η IP συνήθως είναι shared και ακόμα και σε περιπτώσεις στατικής (vps/cloud) δεν ξέρεις ποιος την είχε πριν.

Πιο σίγουρα αποτελέσματα θα έχεις αν χρησιμοποιήσεις κάποια dedicated υπηρεσία αποστολής email όπως zoho, gmail, mandrill, κλπ μέσω SMTP. Ψάξε καλύτερα το φόρουμ γιατί το θέμα έχει αναλυθεί ενδελεχώς παλαιότερα.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!