OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από nickpant
#2680
Ενώ μπαίνω μέσα στις ρυθμίσεις και αλλάζω τις διαστάσεις εικόνας φωτογραφίας δεν ανταποκρίνετε...
Μήπως γνωρίζετε κάτι για το θέμα μου?
Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#2683
Καλησπέρα και καλώς όρισες στην κοινότητα :)

Καλό θα ήταν να μας πεις μερικές λεπτομέρειες για την εγκατάσταση που χρησιμοποιείς για παράδειγμα την έκδοση του Opencart που χρησιμοποιήσεις ποιο Template αν το έχεις σε localhost η απευθείας στον server σου.

Όσο για την ερώτηση σου εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα ποιες εικόνες εννοείς.
Υπάρχουν αρκετές ρυθμίσεις για διάφορες κατηγορίες.


Παρόλα αυτά θα πρότεινα πρώτα από όλα να δοκιμάσεις να καθαρίσεις την προσωρινή μνήμη του browser σου (Cache) και να δείς τότε αν έγινε διαφορά.
Από nickpant
#2687
Κατ'αρχήν θέλω να σε ευχαριστήσω που μπήκες στον κόπο να μου απαντήσεις και μάλιστα άμεσα!!!
Είμαι καινούργιος στον χώρο του o.c. και θα χρειαστώ λίγη βοήθεια κατα περίπτωση όπως καταλαβαίνεις...
Για το συγκεκριμένο θέμα τώρα η έκδοση που χρησιμοποιώ είναι η 2.1.0.1. είναι σε δικο μου server και είναι εντελώς default. Δεν έχω προσθέσει ουτε template ούτε module γιατι απλά δεν ξέρω να το κάνω ακόμα.
Το θέμα μου λοιπόν είναι ότι από το βασικό μενου στην επιλογή σύστημα/ρυθμίσεις επιλέγεις το κατάστημα το οποίο διαμορφώνεις και του καθορίζεις κάποια δεδομένα ( ονομασία, φωτο,τηλεφ. κ.τ.λ.)
σε ένα tab που ονομαζεται "εικονες" και καθορίζεις κ το λογοτυπο του καταστήματος έχει την δυνατότητα να καθορίσεις και το μέγεθος των φωτογραφιών που χρησιμοποιείς για τις εικονες του καταστήματος!
Εκεί προσπαθώ να αλλάξω κάποιες διαστάσεις αλλά δεν αλλάζουν. Μήπως ξέρεις γιατί?????
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#2688
Καλημέρα δοκίμασες να καθαρίσεις την προσωρινή μνήμη του browser σου;
Αν δεν σου δουλέυει αυτό δώσε μου ενα link με την σελίδα σου για να το δω.
Από nickpant
#2689
Ευχαριστώ.
crm.easycode.gr

Επίσης υπάρχει τρόπος στο module "προσφορες" να καθοριζω εγω τα προϊόντα που θέλω και να μην μου φέρνει αυτό στην τύχη οποια θέλει?
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#2690
Θα χρειαστώ και κωδικούς admin.

Τα προτεινόμενα τα διαχειρίζεσαι απο το administration > extension > modules > Featured > Home Page
Από nickpant
#2699
Φίλε μου σέ ευχαριστώ πολύ.
Τους κωδικους admin δεν μπορω να τους αναφερω μέσα στο forum. Ελπίζω να το καταλαβαίνεις. πρέπει να τηλεφωνηθούμε ή να σου δώσω πρόσβαση μέσω teamviewer.
Σε ότι αφορά το άλλο θέμα, δεν θέλω τα προτεινόμενα προϊόντα, θέλω τις προσφορές να βάλω τα προϊόντα που θέλω εγώ.
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#2702
Προφανώς δεν μπορείς να μου δώσεις κωδικούς στείλε μου ένα προσωπικό μήνυμα.
Από malam
#8066
Καλησπέρα, έχω OC 2.0.3.3 και journal 2. Αλλάζω μέσα από τις ρυθμίσεις του Opencart το μέγεθος των εικόνων προϊόντων, από την καρτέλα εικόνες "Διαστάσεις Εικόνας Προϊόντος" και δεν αλλάζει. Καθαρίζω την cache και πάλι τίποτα. Στο journal 3, ξέρω ότι μπορείς να τις αλλάξεις μέσα από την κονσόλα του, αλλά στο 2 δεν βρίσκω αν αλλάζει από κάπου. Άρα λογικά γίνεται από τις ρυθμίσεις καταστήματος.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος?

Ευχαριστώ, Μαρία
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#8067
Καλησπέρα, σωστά το κάνεις. Στην έκδοση 2, τα μεγέθη εικόνων τα λαμβάνει από τις ρυθμίσεις του OpenCart.
- Αν έχεις leverage browser caching στο .htaccess, απενεργοποίησε το προσωρινά και διέγραψε την cache του browser σου.
- Αν στο πακέτο φιλοξενία σου έχεις ενεργό caching στον nginx απενεργοποίησε το προσωρινά.
- Έλεγξε αν το site είναι πίσω από κάποιο CDN (Cloudflare, κλπ) και διέγραψε την cache κι εκεί. Αν έχεις ενεργό Edge Cache απενεργοποίησε το κι αυτό προσωρινά.

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Καλησπέρα, πως μπορώ να προσθέσω το usergroup στο […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!