OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#3056
Καλησπέρα,
Ένα αναπάντεχο σφάλμα προκλήθηκε χωρίς κάποια παρέμβαση. Χθες, το μόνο που έκανα ήταν export της DB και download των αρχείων από τον server για να τα βάλω στο xampp και να λειτουργεί locally το opencart, πράγμα που έγινε επιτυχώς.
Σήμερα τυχαία μπήκα στο site και βλέπω 3 warnings στο header πάνω από το "σύνδεση":
----
Warning: mysqli::mysqli(): Headers and client library minor version mismatch. Headers:50545 Library:100020 in /home/public_html/domain.gr/system/database/mysqli.php on line 6
Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /home/public_html/domain.gr/system/database/mysqli.php:6) in /home/public_html/domain.gr/system/library/session.php on line 12
Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /home/public_html/domain.gr/system/database/mysqli.php:6) in /home/public_html/domain.gr/system/library/session.php on line 12
------
Τα ίδια όταν μπαίνω στη σελίδα admin. Όταν κάνω login δεν μπαίνει στην διαχείριση και μου βγάζει τα ίδια σε λευκή σελίδα αλλά και μια επιπλέον γραμμή που αναφέρει vqmod:
-----
Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/public_html/domain.gr/system/database/mysqli.php:6) in /home/public_html/domain.gr/vqmod/vqcache/vq2-system_engine_controller.php on line 28Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /home/public_html/domain.gr/system/database/mysqli.php:6) in /home/public_html/domain.gr/vqmod/vqcache/vq2-system_engine_controller.php on line 29
-----
Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να συμβαίνει;

Ευχαριστώ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kukalex την 24 Φεβ 2016, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#3058
Καλημέρα

Πρώτα απενεργοποίησε την εμφάνιση σφαλμάτων στις ρυθμίσεις του OpenCart και ενημέρωσε τον διαχειριστή του server σου για το σφάλμα "Headers and client library minor version mismatch. Headers:50545 Library:100020" για να δει αν οφείλεται σε αυτόν.
#3059
Καλημέρα,

Δεν μπορώ να μπω στην διαχείριση καν για να αλλάξω τις ρυθμίσεις.
Μάλλον από τον server είναι το πρόβλημα γιατί τελικά είδα που μου παρουσιάζει το ίδιο πρόβλημα και σε άλλα oc sites και wordpress που φιλοξενούνται στον ίδιο.
Μπήκα στο php.ini ενός από αυτά, διόρθωσα το display_errors =1 σε 0 διορθώθηκε προσωρινά και έδειχναν όλα καλά. Μετά από λίγο δεν άνοιγε το site (error 500), μετά πάλι επανήλθε.
Προσπάθησα να μπω από cpanel στο phpmyadmin αλλά δεν... έβγαζε κινέζικα. Μετά από λίγη ώρα μπήκε.
Με όλα αυτά συμπεραίνω ότι κάτι συμβαίνει με τον server και τους έχω ενημερώσει. Ίσως κάνουν κάποιο update.
Αν εν τέλει δεν διορθωθεί το πρόβλημα από πλευράς server, θα επανέλθω.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
#3060
Καλησπέρα,

Τελικά ήταν από τον server το πρόβλημα.
Μου απάντησαν ότι έκαναν update στο cpanel MySQL (απροειδοποίητα).
Μου διόρθωσαν αυτοί όλα τα σφάλματα που τους επεσήμανα, χωρίς εγώ να κάνω κάτι.

Το 'Θέμα' αυτό, αφού τελικά δεν αφορά πρόβλημα opencart, αν επιθυμεί ο διαχειριστής του forum μπορεί και να το διαγράψει (κατά την κρίση του).

Ευχαριστώ πολύ!

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!