OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#3057
Καλησπέρα παιδιά.

Έχω δύο απορίες :

1) Θέλω να εμφανίζονται τα προϊόντα τα οποία μόλις προστέθηκαν στον κατάλογο, πάνω πάνω στην κάθε κατηγορία. Ακολούθησα αυτό : http://forum.opencart.com/viewtopic.php?t=136768 αλλά δεν λειτουργεί.
2) Υπάρχει τρόπος να έχω συγκεκριμένα προϊόντα ως "sticky" σε κάθε κατηγορία, τα οποία θα φαίνονται πρώτα; Πχ να έχω 3-4 προϊόντα στα οποία ποντάρω πολύ, και να τα έχω να εμφανίζονται πρώτα κάθε φορά που θα μπαίνω στη συγκεκριμένη κατηγορία, και μετά να εμφανίζονται χρονολογικά ( τα νεώτερα να εμφανίζονται πρώτα )

Ευχαριστώ!
#3064
Καλησπέρα

1. Χρησιμοποίησε $order = 'DESC'; Φρόντισε το path να μην περιλαμβάνει μεταβλητές ταξινόμησης (πχ &sort=p.price&order=ASC κλπ) γιατί αν έχεις επιλέξει ταξινόμηση προηγουμένως την κρατάει.
2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σειρά ταξινόμησης των προϊόντων. Πχ δήλωσε σε όλα σειρά ταξινόμησης 1000 και μετά δώσε μικρότερη σειρά ταξινόμησης σε όσα θέλεις να είναι sticky.
#3084
Opencart-Hellas έγραψε:Καλησπέρα

1. Χρησιμοποίησε $order = 'DESC'; Φρόντισε το path να μην περιλαμβάνει μεταβλητές ταξινόμησης (πχ &sort=p.price&order=ASC κλπ) γιατί αν έχεις επιλέξει ταξινόμηση προηγουμένως την κρατάει.
2. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη σειρά ταξινόμησης των προϊόντων. Πχ δήλωσε σε όλα σειρά ταξινόμησης 1000 και μετά δώσε μικρότερη σειρά ταξινόμησης σε όσα θέλεις να είναι sticky.
Καλησπέρα και πάλι.

Από όσο είδα, το Journal theme που έχω εγκατεστημένο, χρησιμοποιεί τις μεταβλητές που λες ( &sort=p.price&order=ASC ) κάθε φορά που κάνω sort στην κατηγορία με τα προϊόντα.

Οπότε μάλλον θα πάω με την σειρά ταξινόμησης των προϊόντων θέτοντας συγκεκριμένα για όποια θέλω μικρότερη ή μεγαλύτερη, έτσι θα μπορώ κιόλας να έχω όσα προϊόντα θέλω πάνω πάνω, σε μόνιμη βάση για να προβάλλονται αυτά, και μετά όποια θέλω πάλι κρίνοντας ανάλογα το τι με συμφέρει να προωθώ.

Συγκεκριμένα, και για όσους ενδιαφέρονται να ακολουθήσουν αυτό τον τρόπο, θα το κάνω κάνοντας export τα προϊόντα κάθε κατηγορίας σε xls αρχείο ( υπάρχουν πολλά free αλλά και επι πληρωμής extensions ) και θα θέσω στα όχι και τόσο "σημαντικά" προϊόντα, θέση 500 ή 1000, στα πολύ σημαντικά 10 ( πάντα θα υπάρχει κάτι που μπορεί να χρειαστεί να μπει πιο μπροστά γι'αυτό ποτέ δεν επιλέγω να ταξινομώ βάση μονάδων αλλά δεκάδων, πχ αντί για 1ο, 2ο, 3ο κλπ θα το κάνω 10ο, 20ο, 30ο κλπ ώστε αν είναι κάτι που αξίζει να προβληθεί για λίγο να μπει στην 9η θέση καθώς υπάρχει περιθώριο ) και μετά όσο σημαντικό είναι το προϊόν θα λαμβάνει και μικρότερη θέση ταξινόμησης ώστε να φαίνεται και πιο πάνω στην κατάταξη.

Ευχαριστώ και πάλι. Μπορείς να μαρκάρεις το θέμα ως solved.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!