OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#3156
Καλησπέρα σας,
Έχω εγκατεστημένο το opencart 2.1.0.2 και διαχειρίζομαι ένα eshop που υπάρχει κάποιος σεβαστός αριθμός καθημερινών παραγγελιών.

Θα ήθελα την βοήθειά της κοινότητας σε πρόταση κάποιων επεκτάσεων για την πιο αυτοματοποιημένη λειτουργία των παρακάτω καθημερινών διαχειριστικών ενεργειών:

1. Εξαγωγή παραγγελιών
Παρατηρώ ότι δεν υπάρχει η out-of-the-box δυνατότητα της εξαγωγής των παραγγελιών σε κάποιο αρχείο excel/csv ώστε να επεξεργασθούν και εισαχθούν σε πρόγραμμα συνεργαζόμενης εταιρίας ταχυμεταφορών.
Οι απαιτήσεις μου είναι η εξαγωγή των παραγγελιών με τα στοιχεία του πελάτη, στοιχεία προϊόντων που παραγγέλθηκαν άλλα και εξαγωγή custom fields που έχω προσθέσει στα στοιχεία πελάτη. Δυσκολεύομαι να βρω κάποιο extension που να εξάγει και τα custom fields.
2. Καταχώρηση των tracking number των παραγγελιών μετά την αποστολή τους. Οι απαιτήσεις μου εδώ είναι για κάποιο extension που να μπορώ να δημιουργήσω κάποιο template μηνύματος, να καταχωρώ το tracking και να φεύγει αυτόματα email στον πελάτη. Βρίσκω διάφορα extension για αυτή τη δουλειά άλλα δυσκολεύομαι να βρώ κάποιο που θα μπορώ να ανεβάσω κάποιο προσυμπληρωμένο excel/csv με ζευγάρι αριθμό παραγγελίας - tracking number και να ενημερώνει όλες τις παραγγελίες αυτόματα.

Οποιαδήποτε βοήθειά σας θα εκτιμηθεί και παρακαλώ την κατανόησή σας σε περίπτωση που υπάρχουν αντίστοιχα θέματα απαντημένα, με μια γρήγορη αναζήτηση δεν μπόρεσα να βρώ κάτι στο forum που να με βοηθήσει.
#3166
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart

1. Ρίξε μία ματιά σε αυτό.

2. Για ποια εταιρία courier το θες;
#3172
Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση.

Βρήκα την επομένη από το post μου το παρακάτω extension, το οποίο με κάλυψε:
http://www.opencart.com/index.php?route ... n_id=25085

Δουλεύουμε με την ACS αλλά αναμένεται να χρησιμοποιήσουμε και 2η εταιρία courier παράλληλα στο άμεσο μέλλον οπότε ψάχνω κάτι σχετικά modular.
#3174
Καλησπέρα, έχω extension εξαγωγής/εισαγωγής σε excel αριθμών φορτωτικής που υποστηρίζει ACS & Speedex (ταυτόχρονα) και που ενημερώνει αυτόματα τον πελάτη με mail για την εταιρία courier και τον αριθμό φορτωτικής του όταν γίνεται η εισαγωγή φορτωτικών από excel της εταιρίας courier. Αν σε ενδιαφέρει στείλε πμ.
#3177
Για Γενική έχει κάποιος κάτι έτοιμο ;
Όχι, αλλά αν σου έχουν δώσει τεχνικές προδιαγραφές και έχω τα πεδία export/import των excel της Γενικής, μπορώ να προσθέσω υποστήριξη κι άλλου courier στο υπάρχουν extension.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!