OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από Harilaos
#3170
Καλημέρα στην κοινότητα,

Προσπαθώ εδώ και λίγο καιρό να στήσω το δικό μου eshop και κατάλαβα πως όταν δεν γνωρίζεις κώδικα θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις premium template ώστε να έχεις ένα όμορφο και επαγγελματικό θέμα.
Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας για το templatemonster και αν υπάρχει βέβαια κάποια free εναλλακτική;
Επίσης μπορώ να το τρέξω μόνος μου ή θα χρειαστώ ειδικό για την υποστήριξη;

Καλημέρα!
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#3179
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα OpenCart.

Κι εμείς που γνωρίζουμε κώδικα χρησιμοποιούμε έτοιμα templates γιατί είναι οικονομικά ασύμφορο να αναπτύσσεται πρωτότυπο template για τον κάθε πελάτη που αναλαμβάνουμε. Χρησιμοποιούμε έτοιμα templates που τα τροποποιούμε να καλύπτουν τις ανάγκες των πελατών και διορθώνουμε παραλείψεις / προβλήματα στα responsive breakpoints.

Οι επιλογές σου σε έτοιμα templates μπορούν να είναι από themeforest, templatemonster, αλλά και από το κατάστημα extensions του opencart.com
Αν κάνεις ενδελεχή έλεγχο των δυνατοτήτων των templates που κυκλοφορούν, θα διαπιστώσεις ότι οι σοβαρές επιλογές είναι μετρημένες. Πριν αγοράσεις, βεβαιώσου ότι το template που διάλεξες υποστηρίζει την έκδοση του OC που έχεις, ότι έχει κάνει αρκετές πωλήσεις -άρα είναι δοκιμασμένο- και ότι έχει καλή αξιολόγηση από πολλούς χρήστες.

Με διάβασμα και όρεξη μπορείς και μόνος σου, αλλά αν δεν γνωρίζεις τίποτα και το ζητούμενο σου είναι να έχεις άμεσα κέρδη από το OpenCart ως καταστηματάρχης, θα σου πρότεινα να το αναθέσεις σε κάποιον ειδικό.
Από Harilaos
#3181
Για αρχή το ψάχνω μόνος μου και διαβάζω, για τη css παίρνω λίγο χαμπάρι. Κυρίως γιατί δεν μπορώ να καλύψω το κόστος κάποιου ειδικού. Επίσης είναι και πλέον πολλοί αυτοί που αποκαλούνται ειδικοί οπότε με κάνει πιο καχύποτπο και θέλω να προλάβω το κόστος κάποιου ειδικού που δεν είναι ειδικός και θα με κρεμάσει.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω επίσης είναι αν καταλήξω σε κάποιο template, θα μπορώ να το τρέξω και χωρίς να γνωρίζω κώδικα;
Θα μπορώ επίσης αν το φτάσω σε κάποιο σημείο να απευθυνθώ αργότερα σε κάποιο ειδικό αν τα οικονομικά μου είναι καλύτερα;

Αυτό το διάστημα έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο και θέλω να τον εκμεταλευτώ. Αξίζει τον κόπο;

Ευχαριστώ,
Χάρης
Άβαταρ μέλους
Από Alexandra
#3188
Αν πραγματικά ήθελες να βρεις ειδικό είναι εύκολο, τα υπόλοιπα είναι απλές δικαιολογίες για DIY :D

Ναι, θα μπορέσεις να το στήσεις και να τρέξεις μόνος σου. Το κατά πόσο θα πετύχει σαν εγχείρημα εξαρτάται και από άλλους παράγοντες εκτός από τα τεχνικά, όπως κατά πόσο ανταγωνιστικός θα μπορέσεις να είσαι σε σχέση με άλλα καταστήματα. Τώρα αν ο "ειδικός" που θα βρεις μετά να στο συνεχίσει θα δεχτεί να "πατήσει" σε ότι έχεις κάνει εσύ χωρίς εμπειρία προγραμματισμού, παίζεται...
Από Harilaos
#3189
Καλημέρα,

Μπορώ να πω ότι με κάλυψες πλήρως! Ευχαριστώ!!

Υ.Γ.: Λόγω της δουλειάς μου ξέρω ότι η τεχνική δουλειά πληρώνεται! Ένας καλός επαγγελματίας πρέπει να πληρωθεί, ειδικά σε αυτή τη δουλειά που βγάζεις τα μάτια σου, για να έχεις και απαιτήσεις από αυτόν.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!