OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Εδώ μπορείτε να ζητάτε δωρεάν βοήθεια για την ανάπτυξη απλών τροποποιήσεων (Mods) στον κώδικα του Opencart.
#216
Καλησπέρα, καλωσόρισες στην Ελληνική κοινότητα.

Σε κάθε ερώτημα τεχνικής υποστήριξης πρέπει να αναφέρονται η έκδοση του Opencart, το template (κατά προτίμηση με link σε site ή σε demo page) και αν υπάρχουν εγκατεστημένα extensions / vQmods που ενδέχεται να επηρεάζουν. Στη συγκεκριμένη περίπτωση απλά ανέφερε πια έκδοση opencart χρησιμοποιείς και αν έχεις κάποιο άλλο template εκτός του default.

Αν default εννοείς γενικά το επάνω search του default template τότε άνοιξε το αρχείο:
catalog/view/javascript/common.js

και στις γραμμές 9 και 22 το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
url += '&search=' + encodeURIComponent(search);
κάνε το:
Κώδικας: Επιλογή όλων
url += '&search=' + encodeURIComponent(search) + '&description=true';
#219
Ωραία, το είδα το site σου και λειτουργεί μια χαρά!
- Έκανες refresh;
- Τι αναζήτηση έκανες και δεν σου λειτούργησε;
#221
λειτουργεί γιατι έχω βάλει tags στα προιόντα αν τα βγάλω δεν λειτουργεί, δες για παράδειγμα τον κωδικό CG201 έχει τον κωδικό 26560201 τώρα θα τον βγάλω απο tag και δοκίμασε ξανά
ευχαριστώ
#222
Δεν αναζήτησα κάτι που υπάρχει σε tags.
Πχ στην περιγραφή του προϊόντος Φίλτρο Καυσίμου CG201 υπάρχει στην περιγραφή η λέξη Caterpillar
Κάνε αυτή τη λέξη αναζήτηση από την πρώτη σελιδα και θα σου βγάλει το φίλτρο.
Επίσης έκανα αναζήτηση Perkins:26560201 και σκέτο 26560201 και πάλι λειτουργεί μια χαρά.
#223
ωχ ! συγνώμη μάλλον δεν το διευκρίνισα αν πατήσεις τον μεγεθυντικό φακό χωρίς κείμενο σε πάει σε μια σελίδα που μπορείς να επιλέξεις αν θές να κάνεις Αναζήτηση στις περιγραφές προϊόντων αυτό θέλω να δουλεύει μόνιμα.

ευχαριστώ
#224
Οκ, το παρακάτω κάνει αυτό που ζήτησες. Πάντως αν θες να γίνεται αναζήτηση στις περιγραφές και από την επάνω δεξιά αναζήτηση (αυτήν χρησιμοποιούν οι περισσότεροι χρήστες) θα χρειαστείς και τις τροποποιήσεις που ανέφερα προηγουμένως.

Στο αρχείο catalog/view/theme/default/template/product/search.tpl
το
Κώδικας: Επιλογή όλων
    <?php if ($description) { ?>
    <input type="checkbox" name="description" value="1" id="description" checked="checked" />
    <?php } else { ?>
    <input type="checkbox" name="description" value="1" id="description" />
    <?php } ?>
κάνε το
Κώδικας: Επιλογή όλων
    <input type="checkbox" name="description" value="1" id="description" checked="checked" />
#225
Ωωωω !! ρε μόρτη είσαι και ο πρώτος, σε ευχαριστώ πολύ

το πρώτο που μου έδωσες το άφησα όπως ήταν στην αρχή δεν το έχω τροποποιήσει, γιατί δεν ήταν αυτό που ήθελα άρα δουλεύει και έτσι 8-)

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!