OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Άβαταρ μέλους
Από DiCharis
#3208
Καλησπέρα σε όλους....

Τελευταία λαμβάνω δεκάδες spam την ημέρα στο info@mail του eshop μου, είδα διάφορα antispam extension αλλά δεν ξέρω ποιο να χρησιμοποιήσω... έχετε να μου προτείνετε κάποιο από αυτά αν τα έχει δοκιμάσει κάποιος;;; OC 2.0.3.1

Ευχαριστώ! ;)
Άβαταρ μέλους
Από Arthouros
#3334
Αν δεν κάνω λάθος η έκδοση σου έχει google captcha, πιστεύω είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#3355
Γενικά βλέπω "μεγάλες" εταιρίες και βάζουν χύμα το email τους στα eshop τους ή στις σελίδες τους.
Τύπου [email protected]
Είναι απαράδεκτο εν έτη 2016 να το κάνεις αυτό.
Όπως επίσης το να χρησιμοποιείς το κλασικό info όταν φτιάχνεις νέο domain.
Υπάρχουν επιλογές πολλές και δεν μπορώ να καταλάβω κάποιος γιατί το κάνει αυτό
Από billkou
#3357
d-w.gr έγραψε:Γενικά βλέπω "μεγάλες" εταιρίες και βάζουν χύμα το email τους στα eshop τους ή στις σελίδες τους.
Τύπου [email protected]
Είναι απαράδεκτο εν έτη 2016 να το κάνεις αυτό.
Όπως επίσης το να χρησιμοποιείς το κλασικό info όταν φτιάχνεις νέο domain.
Υπάρχουν επιλογές πολλές και δεν μπορώ να καταλάβω κάποιος γιατί το κάνει αυτό
Τι διαφορά έχει αν δεν βάλει το [email protected];

Τα spam bots στέλνουν σε όλα τα mailboxes στον server και φυσικά παίρνεις και spam που δεν προοριζόταν ποτέ για κάποιο συγκεκριμένο mailbox αλλά απλά έρχεται.

Μπορείς να ζητήσεις από την εταιρεία hosting να σου εγκαταστήσουν το spamassassin αν και κατά 99% θα είναι εγκατεστημένο, και μπορείς να περνάς τα email σου από το gmail ή άλλον provider ( συνδέοντας το [email protected] να δρα ως το gmail και αντίστροφα ) γιατί τα φίλτρα τους είναι πολύ δυνατά και θα έχεις λίγη παραπάνω ευκολία στο να διαχειριστείς γενικά την αλληλογραφία σου.
Άβαταρ μέλους
Από d-w.gr
#3358
Από τη μικρή μου εμπειρία, ένα mail τύπου info@ θα πάρει spam σε χρόνο dt.
Όμως αν π.χ. το κάνεις cont@ σπάνια θα πάρεις spam και αν θα πάρεις, θα πάρεις επειδή κάποιος στο address book του κόλλησε κάποιο worm ή virus.
Τα spam bots στέλνουν σε όλα τα mailboxes στον server και φυσικά παίρνεις και spam που δεν προοριζόταν ποτέ για κάποιο συγκεκριμένο mailbox αλλά απλά έρχεται.
Αυτό πως γίνεται ; Πραγματικά δεν το γνωρίζω.

Το βασικό είναι να αποφύγεις όσο το δυνατόν τα spam και όχι το πως να τα καταπολεμήσεις.
Εφόσον υπάρχει η φόρμα επικοινωνίας με google captcha ή Human Verification (δεν έχω καταλάβει καν πως λειτουργεί το τελευταίο) δεν βλέπω λόγο να υπάρχει το email χύμα.
Στην τελική αν θες σώνει και καλά να να φαίνεται το email, το βάζεις σε image.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!