OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
Από gloster69
#3269
billkou έγραψε:Τα έχεις κάνει και δεν έχει γίνει indexed η σελίδα σου ακόμα; Η αργούν να γίνουν indexed οι νέες κατηγορίες που προσθέτεις;

Αν είναι το πρώτο, ίσως έχεις κάποιο rule στο .htaccess ή στο conf του nginx που αποτρέπει το indexing; Έχεις κάποιο rule στο robots.txt το οποίο πάλι μπορεί να μπλοκάρει κάτι;

Αν πας στο google και ψάξεις με " site:www.mydomain.com" ( αλλάζεις το mydomain φυσικά ή/και αφαιρείς το www αν χρειάζεται ) πόσες και ποιες ( κατηγορίες, information κλπ ) σελίδες σου βγάζει;
Έχω πάει στην αναζήτηση στο google και δεν βλέπω καμιά ούτε παλιά ούτε νέα κατηγορία.
Και πως θα ψάξω τα rule εγώ. Και πως θα καταλάβω αν είναι σωστό η λάθος κάτι.?
Από gloster69
#3272
Κάποτε είχα πρόβλημα με το sitemap κάτι με την μνήμη και άλλαξα το php.ini το memory_limit = 64M; το έκανα 128Μ. Λέτε να είναι από εκεί το πρόβλημα. Πριν το κάνω 128Μ έπαιρνα λευκή σελίδα.
Από billkou
#3273
Το memory limit δεν επηρεάζει το συγκεκριμένο θέμα όχι. Εφόσον το ανέβασες και πλέον δεν παίρνεις λευκή σελίδα είσαι εντάξει.

Στο Google έψαξες με τον τρόπο που είπαμε παραπάνω ( site:www.mydomain.com ) και δε βγάζει απολύτως τίποτα;

Μήπως στο webmaster tools έχει κάποιο σφάλμα στο sitemap;
Από gloster69
#3275
Συγνώμη δεν σε κατάλαβα πριν . Έβαλα site:www.tositemoy.gr και εντάξει τα βλέπω κανονικά. Στο sitemap δεν έχω κανένα σφάλμα.
Όποτε τώρα είναι θέμα χρόνου το πότε θα τα βγάζει? Η σειρά που τα βγάζει, αυτά που βλέπω είναι με τα πολλά κλικ που έχουν κάνει η έχουν μπει στην κατηγορία?
Από billkou
#3276
gloster69 έγραψε:Συγνώμη δεν σε κατάλαβα πριν . Έβαλα site:www.tositemoy.gr και εντάξει τα βλέπω κανονικά. Στο sitemap δεν έχω κανένα σφάλμα.
Όποτε τώρα είναι θέμα χρόνου το πότε θα τα βγάζει? Η σειρά που τα βγάζει, αυτά που βλέπω είναι με τα πολλά κλικ που έχουν κάνει η έχουν μπει στην κατηγορία?
Όταν λες το "πότε θα τα βγάζει" εννοείς το πότε θα εμφανίζεται η σελίδα σου ως αποτέλεσμα σε μία αναζήτηση σχετική με την επιχείρηση σου;

Γιατί από ότι μου λες, πρέπει να εμφανίζονται και οι κατηγορίες κανονικά αλλά και οι υπόλοιπες σελίδες.

Η σειρά που εμφανίζονται έχω την εντύπωση πως είναι ανάλογη με το τι θα κάνει πρώτα crawl το bot της Google, χωρίς να το λέω με 100% σιγουριά.
Από gloster69
#3277
billkou έγραψε:
gloster69 έγραψε:Συγνώμη δεν σε κατάλαβα πριν . Έβαλα site:www.tositemoy.gr και εντάξει τα βλέπω κανονικά. Στο sitemap δεν έχω κανένα σφάλμα.
Όποτε τώρα είναι θέμα χρόνου το πότε θα τα βγάζει? Η σειρά που τα βγάζει, αυτά που βλέπω είναι με τα πολλά κλικ που έχουν κάνει η έχουν μπει στην κατηγορία?
Όταν λες το "πότε θα τα βγάζει" εννοείς το πότε θα εμφανίζεται η σελίδα σου ως αποτέλεσμα σε μία αναζήτηση σχετική με την επιχείρηση σου;

Γιατί από ότι μου λες, πρέπει να εμφανίζονται και οι κατηγορίες κανονικά αλλά και οι υπόλοιπες σελίδες.

Η σειρά που εμφανίζονται έχω την εντύπωση πως είναι ανάλογη με το τι θα κάνει πρώτα crawl το bot της Google, χωρίς να το λέω με 100% σιγουριά.
Θέλω να πω το πότε θα βάζω το domain στην google να βγάζει εκτός από την αρχική μου και της κατηγορίες. Ένα πράγμα σαν δεντρό.
Από billkou
#3280
Πόσο καιρό έχεις το site; Πόσο καιρό το sitemap;

Επίσης, google analytics έχεις στο site ή όχι; Αν όχι, σου συνιστώ να βάλεις.

Τώρα επειδή ίσως το πρόβλημα είναι κάτι ενδεχομένως αρκετά απλό ή μπορεί να είναι μπροστά στα μάτια μας και να μας ξεφεύγει, αν θέλεις γράψε το domain σου, ή σε pm αν δεν θέλεις εδώ δημόσια, και αν είναι κάτι που γνωρίζω και μπορώ να σε βοηθήσω, θα στο γράψω.

Από κίνηση/επισκεψιμότητα πως είναι το site; Αν και δεν παίζει ρόλο για το indexing, εφόσον έχεις καταχωρήσει το sitemap, αλλά να αποκλείσουμε κάθε σενάριο.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!