OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν ρυθμίσεις λειτουργίας της εφαρμογής.
#245
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.
Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Έχουμε τον φορολογικό συντελεστή 23%, ο οποίος σε κάποιες περιοχές της Ελλάδος (π.χ. νήσοι Αιγαίου) είναι 16%. Επίσης έχουμε τη δυνατότητα να εκδώσουμε τιμολόγιο πώλησης ή απόδειξη λιανικής.

Από όσα γνωρίζω, αν διατηρείς κατάστημα όπου έχει έδρα σε περιοχή της Ελλάδος με φορολογικό συντελεστή 23% και
  • θέλεις να εκδώσεις τιμολόγιο πώλησης σε περιοχή της Ελλάδας με φορολογικό συντελεστή 23%, προσθέτεις στην καθαρή αξία του προϊόντος την αξία του Φ.Π.Α. 23%
  • θέλεις να εκδώσεις τιμολόγιο πώλησης σε περιοχή της Ελλάδας με μειωμένο φορολογικό συντελεστή 16%, προσθέτεις στην καθαρή αξία του προϊόντος την αξία του Φ.Π.Α. 16%
  • θέλεις να εκδώσεις απόδειξη λιανικής σε οποιαδήποτε περιοχή της Ελλάδας, το προϊόν φορολογείται με Φ.Π.Α. 23%
Στο eshop που ετοιμάζω, έχω χρησιμοποιήσει το [vQmod] Επιλογή Απόδειξης ή Τιμολογίου κατά το checkout, το οποίο προσθέτει στα σχόλια της παραγγελίας το αν ο πελάτης θέλει τιμολόγιο πώλησης ή απόδειξη λιανικής.

Το ερώτημά μου είναι το εξής:
Είναι δυνατό στην καθαρή αξία του προϊόντος του eshop να προστίθεται Φ.Π.Α.
  • 23% αν ο πελάτης ζητήσει απόδειξη λιανικής
  • 23% αν ο πελάτης έχει επιλέξει ως διεύθυνση τιμολόγησης περιοχή με συντελεστή Φ.Π.Α. 23%, και
  • 16% αν ο πελάτης έχει επιλέξει ως διεύθυνση τιμολόγησης περιοχή με συντελεστή Φ.Π.Α. 16%;
Έχω εγκατεστημένο το MijoShop 2.3.0 το οποίο χρησιμοποιεί το OpenCart 1.5.5.1 και εργάζομαι πάνω στο default template.

Αν τα όσα γράφω παραπάνω δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα και τα eshop δουλεύουν διαφορετικά από όσα έχω περιγράψει, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Sakoulis την 19 Ιουν 2014, 16:39, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
#246
Αν τα όσα γράφω παραπάνω δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα και τα eshop δουλεύουν διαφορετικά από όσα έχω περιγράψει, σας παρακαλώ να με ενημερώσετε.
:D Τα πάντα μπορούν να γίνουν αρκεί να υπάρχει τεχνογνωσία και χρόνος. Θα μελετήσω το αίτημα σου και αν είναι εφικτό να υλοποιηθεί σε λογικά χρονικά πλαίσια ώστε να μπορέσω να το αναπτύξω δωρεάν, θα σε ενημερώσω.
#249
Λοιπόν, το κοίταξα. Δεν είναι εφικτό να βρεθεί μία γρήγορη λύση με μερικές γραμμές κώδικα που να είναι ταυτόχρονα και αξιοπρεπής. Όταν βρω ελεύθερο χρόνο θα φτιάξω ένα ολοκληρωμένο εμπορικό extension που να καλύπτει κάθε περίσταση.
#251
Τα eshops λειτουργούν με ζώνες και ομάδες πελατών.
- Δημιουργείς δύο ομάδες πελατών "απόδειξη" και "τιμολόγιο".
- Δημιουργείς μία γεωγραφική ζώνη "μειωμένο φπα" και προσθέτεις τις ζώνες μειωμένου ΦΠΑ.
- Δημιουργείς έναν φορολογικό συντελεστή 16% και τον αναθέτεις στην ομάδα "τιμολόγιο" και στην γεωγραφική ζώνη "μειωμένο φπα".
- Αναθέτεις τον φορολογικό συντελεστή στην φορολογική κλάση που έχεις αναθέσει στα προϊόντα σου.
- Στις ρυθμίσεις στην καρτέλα "επιλογές", επιλέγεις να εμφανίζονται κατά την εγγραφή οι ομάδες πελατών "απόδειξη" και "τιμολόγιο".
- Στα αρχεία μετάφρασης της εγγραφής πελατών, το "Business Type:" μετάφρασε το σε επιλογή παραστατικού.
#253
Α χα! Δεν ήξερα ότι δημιουργείς ομάδες πελατών "Απόδειξη" και "Τιμολόγιο". Άρα στην ουσία εξ' αρχής ζητάς από τον πελάτη να σου δηλώσει το παραστατικό που θέλει και άρα δε χρειάζεται το [vQmod] Επιλογή Απόδειξης ή Τιμολογίου κατά το checkout.

Ήσουν για μία ακόμη φορά απόλυτα κατανοητός και σε ευχαριστώ.
#254
Όχι, δεν χρειάζεται, δημιουργήθηκε σαν ένα επιπλέον βοήθημα σε όσους πωλούν μόνο σε περιοχές με σταθερό ΦΠΑ ώστε να μην χρειάζεται η παραπάνω διαδικασία.
#255
Λοιπόν. Έχουμε και λέμε:
  • Δημιούργησα δύο ομάδες πελατών:
    • "Απόδειξη λιανικής" και
    • "Τιμολόγιο".
  • Δημιούργησα δύο γεωγραφικές ζώνες:
    • "Φ.Π.Α. 16%" με τις ζώνες χώρας που έχουν 16% Φ.Π.Α. και
    • "Φ.Π.Α. 23% με τις υπόλοιπες ζώνες χώρας
  • Δημιούργησα δύο φορολογικούς συντελεστές:
    • 16% και τον ανέθεσα στην ομάδα πελάτών "Τιμολόγιο" και στην γεωγραφική ζώνη "Φ.Π.Α. 16%" και
    • 23% και τον ανέθεσα στις ομάδες πελατών "Τιμολόγιο" και "Απόδειξη λιανικής" και στην γεωγραφική ζώνη "Φ.Π.Α. 23%"
  • Δημιούργησα μία φορολογική κλάση στην οποία ανέθεσα και τους δύο φορολογικούς συντελεστές βάσει της διεύθυνσης πληρωμής
  • Στις ρυθμίσεις στην καρτέλα "Επιλογές", έχω επιλέξει να εμφανίζονται κατά την εγγραφή οι ομάδες πελατών "Απόδειξη λιανικής" και "Τιμολόγιο"
  • Στα αρχεία μετάφρασης της ελληνικής γλώσσας, όπου "Ομάδα πελατών" το έχω μεταφράσει σε "Επιλογή παραστατικού"
Έκανα κάνα δυο πράγματα παραπάνω από αυτά που είπες (2 γεωγραφικές ζώνες, 2 φορολογικούς συντελεστές) για να είναι πιο σαφές το σύστημα.
#256
Και μετά από δικομές, έχουμε και λέμε:
  • Απόδειξη λιανικής σε ζώνη με Φ.Π.Α. 23%, ΟΚ
  • Απόδειξη λιανικής σε ζώνη με Φ.Π.Α. 16%, ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Φ.Π.Α.
  • Τιμολόγιο σε ζώνη με Φ.Π.Α. 23%, ΟΚ
  • Τιμολόγιο σε ζώνη με Φ.Π.Α. 16%, ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Φ.Π.Α.
Περισσότερα νέα σε λίγο.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

email μέσω SMTP

Καλημέρα, Το έχω δοκιμάσει και με ssl:////mail.m[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!