OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Χαλαρές συζητήσεις που δεν αφορούν απαραίτητα το Opencart.
#1983
Γειά σε όλους σας!
Είμαι ο Βασίλης και αν και χρόνια στον προγραμματισμό,
με τα θέματα αυτά εδώ νέος ( :oops: ).
Ευχαριστώ.
#1985
Καλωσόρισες Βασίλη, το OpenCart είναι πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή και θα έχεις το κίνητρο να ασχοληθείς και να γίνεις αστέρι ;)
#2128
Γειά σας,
είμαι ο Λάζαρος και διατηρώ εταιρεία κατασκευής και φιλοξενίας ιστοσελίδων κλπ.
Οι μέχρι τώρα κατασκευές μου ήταν πάνω στην πλατφόρμα του Joomla και μετράω 7 χρόνια εμπειρίας πάνω στο συγκεκριμένο CMS.
Όμως Joomla με VM για στήσιμο eshop δεν είναι η καλύτερη λύση, εστιάζοντας περισσότερο στα τεχνικά προβλήματα που προκύπτουν καθώς και στην δυσχρηστία του.
Ξεκίνησα λοιπόν να ασχοληθώ με το OC πριν από λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι έχω ενθουσιαστεί με την απλότητά του αλλά και ταυτόχρονα με το πόσο καλά μπορείς να στήσεις ένα κατάστημα γρήγορο και λειτουργικό.
Το ότι υπάρχει Ελληνική κοινότητα είναι επίσης ένα από τα ατού του.

Καλώς σας βρήκα και ευχαριστώ για την φιλοξενία :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος History73 την 25 Αύγ 2015, 19:05, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Από htwp
#2129
Καλώς ήρθες Λάζαρε, σου εύχομαι να ανακαλύψεις γρήγορα όλα τα ατού του opencart και καλές δουλειές.
#2130
Γεια σου καλωσόρισες :)
#2132
Καλωσόρισες Λάζαρε

Κατά τύχη κι εγώ με την ίδια PHP εφαρμογή ξεκίνησα το 2004 (τότε ονομαζόταν Mambo). Πελαγοδρομούσαμε τότε μαζί με ένα φίλο μου να μάθουμε να διαχειριζόμαστε τους πρώτους μας linux VPS με Mambo CMS. Έκτοτε εγώ έγινα επαγγελματίας developer κι εκείνος έγινε συνιδιοκτήτης ενός από τα μεγαλύτερα Joomla sites στην Ελλάδα χάριν σε μία πρωτοποριακή ιδέα που είχε τότε.

Πράγματι, το OC σε κερδίζει με την απλότητα του κώδικα του, την πλειάδα προσιτών εμπορικών extensions καθώς και την ευελιξία που δίνει στους developers ώστε να υλοποιούν ότι χρειάζονται σε λιγότερες εργατοώρες συγκριτικά με άλλες εφαρμογές eshop.

Βέβαια η κάθε εφαρμογή έχει και το δικό της κοινό. Το WooCommerce και το VirtuMart δίνουν την δυνατότητα σε developers που έχουν εμπειρία σε Wordpress και Joomla να κάνουν το πρώτο τους βήμα στην υλοποίηση ενός απλού eshop με το πάτημα ενός κουμπιού. Έτσι αν δεν είχες δοκιμάσει προηγουμένως το VM ίσως να θεωρούσες το OC ως δεδομένο :D
#2148
Γεια σας ονομάζομαι Μιχάλης και ασχολούμαι με το opencart τα τελευταία 5 χρόνια λόγω του ότι διατηρώ e-shop. Η απόφαση να γίνω μέλος της κοινότητας είναι για να αναπτύξω περισσότερο τη γνώση μου όπως και να την μοιραστώ όπου χρειαστεί.
#2151
Καλωσόρισες Μιχάλη.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Vqmod and SEARCH NOT FOUND

Καλησπέρα, έχω ένα xml που βγάζει αυτό το λάθος […]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!