OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

#277
Ρύθμιση Opencart για φορολογία 23% και μειωμένη φορολογία (16%) στα νησιά του Αιγαίου
  • Δημιουργούμε δύο (2) Ομάδες Πελατών:
    1. "Απόδειξη λιανικής" και
    2. "Τιμολόγιο".
  • Στα αρχεία μετάφρασης της ελληνικής γλώσσας, όπου "Ομάδα πελατών" το έχω μεταφράσει σε "Επιλογή παραστατικού"
  • Δημιουργούμε τρεις (3) Γεωγραφικές Ζώνες:
    1. "Φ.Π.Α. 23% για έκδοση Τιμολογίου" με τις ζώνες της Ελλάδας στις οποίες θα κόβεται Τιμολόγιο με Φ.Π.Α. 23%,
    2. "Φ.Π.Α. 16% για έκδοση Τιμολογίου" με τις ζώνες της Ελλάδας που έχουν μειωμένη φορολογία 16% στα τιμολόγια (Νησιά Αιγαίου),
    3. "Φ.Π.Α. 23% για έκδοση Απόδειξης λιανικής" με όλες τις ζώνες της Ελλάδας (στις οποίες όλες θα κόβεται Απόδειξη λιανικής)
  • Δημιουργούμε τρεις (3) Φορολογικούς Συντελεστές:
    1. "ΦΠΑ (23%) για Τιμολόγια" και τον αναθέτουμε στην Ομάδα Πελατών "Τιμολόγιο" και στην γεωγραφική ζώνη "Ζώνη 23% Τιμολόγιο",
    2. "ΦΠΑ (16%) για Τιμολόγια" και τον αναθέτουμε στην Ομάδα Πελατών "Τιμολόγιο" και στην γεωγραφική ζώνη "Ζώνη 16% Τιμολόγιο",
    3. "ΦΠΑ (23%) για Αποδείξεις" και τον αναθέτουμε στην Ομάδα Πελατών "Απόδειξη λιανικής" και στην γεωγραφική ζώνη "Ζώνη 23% Απόδειξη"
  • Δημιουργούμε μία (1) Φορολογική Κλάση στην οποία αναθέτουμε και τους τρεις Φορολογικούς Συντελεστές, βασιζόμενους στη διεύθυνσης πληρωμής
  • Στις "Ρυθμίσεις" στην καρτέλα "Επιλογές", στην "Εμφάνιση ομάδων πελατών τις οποίες θα μπορούν να επιλέξουν οι νέοι πελάτες κατά την εγγραφή τους" έχω επιλέξει και τις δύο "Ομάδες Πελατών", "Απόδειξη λιανικής" και "Τιμολόγιο"
Αν όλα πάνε καλά, τότε:

Αν κάνω δοκιμές και πουλάω ένα προϊόν με καθαρή αξία 100€ και
  • μας ζητήσει Απόδειξη λιανικής πελάτης σε οποιαδήποτε Γεωγραφική Ζώνη, το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 123€
  • μας ζητήσει Τιμολόγιο πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με μειωμένο Φ.Π.Α. (16%), το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 116€
  • μας ζητήσει Τιμολόγιο πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με κανονικό Φ.Π.Α. (23%), το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 123€
Εφόσον δοκιμαστεί η σωστή λειτουργία

Εφόσον έχουμε δοκιμάσει ότι όλα δουλεύουν όπως πρέπει και ότι στις σωστές περιοχές της Ελλάδας τιμολογούμε με το σωστό φορολογικό συντελεστή σε σχέση με το παραστατικό, θα πρέπει να πάμε στους Φορολογικούς Συντελεστές και να αλλάξουμε τις ονομασίες τους ώστε να φαίνονται σωστά και στο ηλεκτρονικό μας κατάστημα.

Οπότε στους Φορολογικούς Συντελεστές αλλάζουμε τις ονομασίες:
  • "ΦΠΑ (23%) για Τιμολόγια" σε ΦΠΑ (23%),
  • "ΦΠΑ (16%) για Τιμολόγια" σε ΦΠΑ (16%), και
  • "ΦΠΑ (23%) για Αποδείξεις" σε ΦΠΑ (23%)
Δεν πειράζει που θα έχουμε δύο φορολογικούς συντελεστές με το ίδιο όνομα. Ο καθένας κάνει τη δουλειά του εκεί που πρέπει και επίσης και οι δύο πρέπει να έχουν το ίδιο όνομα.

* Οι παραπάνω οδηγίες ισχύουν εφόσον τηρείται κατάστημα πώλησης σε περιοχή με κανονική φορολογία (23%).
#339
Καλημέρα,

Πολύ καλός ο παραπάνω οδηγός.....βασικά μόλις ετοιμάζομαι να το πάω βήμα-βήμα προς δοκιμή μιας και το θέμα με αφορά και είπα να ρωτήσω 2 πραγματάκια προηγουμένως:

1) Μειωμένη φορολογία επιλέγουμε μόνο στις ζώνες που αναφέρει Νότιο Αιγαίο και Βόρειο Αιγαίο , ή πρέπει να επιλέξουμε και τις ζώνες της Κρήτης, Νησιά Ιονίου (ουσιαστικά στις υπόλοιπες περιοχές δεν ισχύει ο μειωμένος φπα?)
2) Για τη Σαμοθράκη για παράδειγμα που ανήκει στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη και θες να έχει μειωμένο φπα, αλλά ταυτόχρονα μια άλλη περιοχή αυτής της ζώνης που δεν θέλεις να το έχει μειωμένο τι κάνεις?
3) Σαν επιλογές μετά τις δοκιμές αναφέρονται οι περιπτώσεις
μας ζητήσει Απόδειξη λιανικής πελάτης σε οποιαδήποτε Γεωγραφική Ζώνη, το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 123€
μας ζητήσει Τιμολόγιο πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με μειωμένο Φ.Π.Α. (16%), το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 116€
μας ζητήσει Τιμολόγιο πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με κανονικό Φ.Π.Α. (23%), το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 123€
Δεν θα πρέπει να υπάρχει και η περίπτωση να μας ζητήσει Απόδειξη λιανικής πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με μειωμένο Φ.Π.Α. (16%), πέρα από το τιμολόγιο ή απλά στο μειωμένο φπα δεν ισχύει το καθεστώς της απόδειξης παρά μόνο του τιμολογίου?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
#340
new_man έγραψε:1) Μειωμένη φορολογία επιλέγουμε μόνο στις ζώνες που αναφέρει Νότιο Αιγαίο και Βόρειο Αιγαίο , ή πρέπει να επιλέξουμε και τις ζώνες της Κρήτης, Νησιά Ιονίου (ουσιαστικά στις υπόλοιπες περιοχές δεν ισχύει ο μειωμένος φπα?)
Μειωμένο ΦΠΑ έχουν μόνο τα νησιά του Αιγαίου από όσο γνωρίζω. Αυτό το ρωτάς στο λογιστή σου για να σου απαντήσει πιο υπεύθυνα.
new_man έγραψε:2) Για τη Σαμοθράκη για παράδειγμα που ανήκει στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη και θες να έχει μειωμένο φπα, αλλά ταυτόχρονα μια άλλη περιοχή αυτής της ζώνης που δεν θέλεις να το έχει μειωμένο τι κάνεις?
Στην περίπτωση αυτή, μπορείς να διορθώσεις το "Βόρειο Αιγαίο" σε "Βόρειο Αιγαίο και Σαμοθράκη" και στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη¨να αποκλείσεις τη Σαμορθράκη.
new_man έγραψε:1) Μειωμένη φορολογία επιλέγουμε μόνο στις ζώνες που αναφέρει Νότιο Αιγαίο και Βόρειο Αιγαίο , ή πρέπει να επιλέξουμε και τις ζώνες της Κρήτης, Νησιά Ιονίου (ουσιαστικά στις υπόλοιπες περιοχές δεν ισχύει ο μειωμένος φπα?)
Μειωμένο ΦΠΑ έχουν μόνο τα νησιά του Αιγαίου από όσο γνωρίζω. Αυτό το ρωτάς στο λογιστή σου για να σου απαντήσει πιο υπεύθυνα.
new_man έγραψε:3) Σαν επιλογές μετά τις δοκιμές αναφέρονται οι περιπτώσεις
μας ζητήσει Απόδειξη λιανικής πελάτης σε οποιαδήποτε Γεωγραφική Ζώνη, το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 123€
μας ζητήσει Τιμολόγιο πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με μειωμένο Φ.Π.Α. (16%), το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 116€
μας ζητήσει Τιμολόγιο πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με κανονικό Φ.Π.Α. (23%), το προϊόν θα πουληθεί τελική τιμή 123€
Δεν θα πρέπει να υπάρχει και η περίπτωση να μας ζητήσει Απόδειξη λιανικής πελάτης σε Γεωγραφική Ζώνη με μειωμένο Φ.Π.Α. (16%), πέρα από το τιμολόγιο ή απλά στο μειωμένο φπα δεν ισχύει το καθεστώς της απόδειξης παρά μόνο του τιμολογίου?
Σε περίπτωση που η έδρα του καταστήματος βρίσκεται σε περιοχή με 23% ΦΠΑ, όλες οι αποδείξεις φορολογούνται με 23%.
Σε περίπτωση που η έδρα του καταστήματος βρίσκεται σε περιοχή με 16% ΦΠΑ, όλες οι αποδείξεις φορολογούνται με 16%.
Άρα στις αποδείξεις δεν υπάρχει διπλή φορολογία. Μόνο στα τιμολόγια.
#341
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση σου.

Στα Customer Group που δημιουργείς "Απόδειξη λιανικής" και "Τιμολόγιο" αφήνεις τα yes/no στα default ή έχει σημασία να είναι κάποια σε yes και κάποια σε no?
#342
Στο Customer Group "Απόδειξη λιανικής"τα έχω όλα "Όχι". Στο Customer Group "Τιμολόγιο" τα έχω όλα "Ναι". Γιατί;

Έγκριση Νέων Πελατών: (Εδώ εξαρτάται από εσένα αν "Ναι" ή "Όχι")
Εμφάνιση Επαγγέλματος: Στο Customer Group "Τιμολόγιο" σημαίνει πως ο πελάτης σου έχει εταιρία και δραστηριότητα.
Απαιτείται το Επάγγελμα: Απαιτείται διότι πρέπει να έχεις τη δραστηριότητα της επιχείρησης του πελάτη σου για να του κόψεις τιμολόγιο.
Εμφάνιση Α.Φ.Μ. / Δ.Ο.Υ.: Για να κόψεις τιμολόγιο χρειάζεσαι τα Α.Φ.Μ. / Δ.Ο.Υ. του πελάτη σου.
Απαιτούνται Α.Φ.Μ. / Δ.Ο.Υ.: Υποχρεώνεις τον πελάτη σου να εισάγει τα Α.Φ.Μ. / Δ.Ο.Υ. του για να κάνει εγγραφή.
#361
Καλησπέρα, ήρθε η ώρα να ενοχλήσω ξανά....

Έκανα όλα τα παραπάνω και είμαι ένα βήμα πριν την επιτυχία :)
Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ μου παίρνει κανονικά το 23% σε απόδειξη και τιμολόγιο στις περιοχές που πρέπει να κοπεί αυτό μετά την επιλογή τους, δεν μπορώ να το πετύχω να μου βγάλει το αντίστοιχο 16% με την επιλογή των περιοχών του Αιγαίου (Βόρειο και Νότιο). Εκεί δεν μου εμφανίζει καθόλου ΦΠΑ στο τέλος παρά μόνο το συνολικό ποσό και το κόστος αποστολής.

Πού θα μπορούσε να είναι το λάθος? (εκτός από το ότι τα έχω ζαλίσει στις αλλαγές?)
Ενδέχεται να βρέθηκε η χρυσή τομή.....τουλάχιστον μετά από κάποιο refresh!Θα κάνω κάποιες ακόμη δοκιμές και θα το πώ με περισσότερη σιγουριά
#363
Ευχαριστώ δούλεψε μια χαρά τελικά.

Ενημερωτικά, μου προέκυψε το ζήτημα να χρειάζεται εκτός των παραπάνω, προιόντα με 13% να πρέπει να κοπούν με 9%, οπότε απλά επαναλαμβάνετε τον οδηγό δημιουργώντας από την αρχή τα ίδια, απλά όπου 23% βάζεις 13%(μειωμένο) και όπου 13% βάζεις 9%(μειωμένο).

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!