OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#3733
Γεια σας
θελω να φτιάξω τους τρόπους αποστολής οπου θα εξαρτώνται από τη ζώνη.
πχ. Αττική χωρίζεται στα τρία. Ζώνη Α, ζώνη Β & εκτός ζωνών (περίχωρα).

οι τρόποι να διαμορφώνονται ανάλογα με ΒΑΡΟΣ , ΕΠΙΛΟΓΕΣ , ΧΡΕΩΣΕΙΣ , ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΠΛΗΡΩΜΗΣ


εχω φτιάξει και ανεβάζω ενα word με ολες της επιλογές.
εχω παρει και το extension "Sip2Pay - Payment based on shipping" αλλα δεν ξέρω αν κάνει την δουλεια που θέλω.
Πρέπει να συνδεθείτε για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
#3734
Καλησπέρα,

Δεν έχει νόημα να κάτσεις να κάνεις τόσο λεπτομερή υπολογισμό του κόστους αποστολής ανά περιοχή. Όλα τα σοβαρά καταστήματα έχουν απλό υπολογισμό κόστους και είτε το μετακυλίουν στα προϊόντα τους είτε πραγματοποιούν συμβάσεις με εταιρίες ταχυμεταφορών με προνομιακά τιμολόγια.

Αν επιτρέπεται τι θα πουλάς;

Σχετικά με το extension που αναφέρεις, δεν έχει σχέση με υπολογισμό κόστους αλλά με ενεργοποίηση / απενεργοποίηση μεθόδων πληρωμής ανάλογα τι μέθοδο αποστολής έχει επιλέξει ο πελάτης
#3735
Με οποιαδήποτε courier και αν συνάψεις σύμβαση, η Αττικη έχει την ίδια χρέωση, όπως επίσης και οι περισσότεροι άλλοι προορισμοί μεταξύ τους.

Πραγματικά δεν είναι ανάγκη να μπεις σε αυτή τη διαδικασία.
#3738
γεια σας
υπάρχει μια ιδιαιτερότητα στις μεταφορές μας
το κατάστημα είναι στα περίχωρα της Αττικής, όπου για κάποιον που είναι στο κέντρο τα περίχωρα είναι εκεί που είναι το κατάστημά μας και για μας τα περίχωρα είναι το κέντρο.
Τα προιόντα είναι συνήθως βαριά ή ογκώδη οπότε όσα η ταχυμεταφορά δεν μπορεί να μεταφέρει, είτε γιατί δεν συμφέρει, είτε γιατί είναι τέτοιο το προιόν, θέλουμε να δώσουμε την δυνατότητα να υπάρχει μια επιλογή με δικιά του μεταφορική να τα παραλάβει. Και όσα είναι κοντά σε εμάς να τα μεταφέρουμε με δικό μας όχημα, ανάλογα τη ζώνη.
#3741
Εγώ προσωπικά θα το έκανα με τον παρακάτω τρόπο:
  • Δημιουργία των έξτρα γεωγραφικών ζωνών, όπως εσύ θέλεις.
  • Εγκατάσταση του Advanced Shipping Pro
  • Δημιουργία αποστολών και υπολογισμό με βάση τις ζώνες που έφτιαξες.
Σε αυτή τη περίπτωση θα έχεις τα πάντα εκτός από το τρόπο πληρωμής ανάλογα με τον τρόπο αποστολής.
Αλλά:
Μπορείς να βρεις ή να φτιάξεις να δείχνεις ανάλογα τον τρόπο πληρωμής ανάλογα με την ζώνη αφού χωρίζεις τις ζώνες έτσι.

Γεια σας. Χρησιμοποιώ το OC 3039 με το Journal και[…]

Πολύ καλά κάνεις και το λες, εννοείτε ότι χρειάζετ[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!