OpenCart-Hellas 

Η Ελληνική κοινότητα υποστήριξης του Opencart

Θέματα που αφορούν τη γενικότερη λειτουργία του Opencart.
#4510
Καλημέρα ...και καλή Μεγάλη Εβδομάδα...

Έχω φτιάξει ένα eshop έχω βάλει μέσα διάφορα προϊόντα 5000 περίπου τα μισά από αυτά τα έχω πάρει από xml προμηθευτή μου.

Τα πέρασα με το Import/export Tools μέσα από excel (λίγο ποιο εύκολο από ότι ένα - ένα)

το θέμα είναι ότι ο προμηθευτής μου κάθε λίγο αλλάζει τιμές η και προϊόντα .

ήθελα να ρωτήσω:

1. Υπάρχει τρόπος να βάζω το xml (link) του προμηθευτή και να κάνει αυτόματα την ανανέωση?
2. βρήκα το Import pro αλλά επειδή έχω και άλλα προϊόντα μήπως θα μου διαγράφει τα άλλα προϊόντα και θα βάζει μόνο αυτά του προμηθευτή?
3. υπάρχει κάποιος που να μπορεί να αναλάβει ένα τέτοιο project?γιατί φαντάζομαι δεν είναι κάτι απλό...
#4516
Με το import/export Pro έχω την εντύπωση ότι θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου αφού αν θυμάμαι καλά έχει την δυνατότητα να κάνει update μόνο όσα προϊόντα βρίσκει με το ίδιο id, χωρίς να πειράζει τα άλλα προϊόντα. έχει επιλογές για το τι θα κάνει όταν βρίσκει ίδια προϊόντα.
#4711
Ειχα δοκιμάσει και εγω πριν λίγο καιρο να το συνχρονισω την βάση με το xml feed ενος προμηθευτη (6500 προϊοντα) αλλα βεβαια δεν ηταν τοσο απλο. Ο προμηθευτης τρέχει σε wordpress και τα πεδια δεν εχουν το ιδιο ονομα. Στη ουσια πρεπει να του ορισεις πιο πεδιο παει σε πιο... id, ονομα, περιγραφη, φωτογραφια, τιμη, ειδικη τιμη, διαθεσιμοτητα κ.π.λ. Και φυσικα κατηγοριες πρεπει να της ενημερωνεις εσυ καθε φορα.
Εγω ειχα δοκιμασει το xml import pro χωρις να κατεφερω κατι.
Εαν υπαρχει καποιος που να εχει καταφερει κατι αντιστοιχο ας μου προτινει καποιο extension.
#5976
Καλημέρα στην παρέα,

έχω ένα eshop opencart 2 υπάρχει κάποιο αξιόπιστο extension για να κάνει upload και update από ένα xml ή csv ενός προμηθευτή ή πρέπει να γίνει custom διαδικασία για να ανέβει αρχικά το αρχείο και μετά να γίνεται το update αυτόματα??

Ευχαριστώ
#5978
lazaroz έγραψε:Καλημέρα στην παρέα,

έχω ένα eshop opencart 2 υπάρχει κάποιο αξιόπιστο extension για να κάνει upload και update από ένα xml ή csv ενός προμηθευτή ή πρέπει να γίνει custom διαδικασία για να ανέβει αρχικά το αρχείο και μετά να γίνεται το update αυτόματα??

Ευχαριστώ
Καλησπέρα,

φυσικά και υπάρχουν extensions που κάνουν αυτή τη δουλειά, άλλα είναι πιο απλά και άλλα λιγάκι πιο σύνθετα. Τα πεδία του xml θα πρέπει να αντιστοιχιθούν με τα υπάρχον πεδία του opencart δηλαδή θα πρέπει να κάνεις μια μικρή προετοιμασία πιθανόν στο xml. Στα πιο ακριβά extensions μπορείς να την κάνεις την αντιστοίχιση μέσα από το μενού του extension χωρίς να κάνεις κάποια τροποποίηση το xml.

ένα από αυτά είναι το:

https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=20834

https://eshop.opencartgreece.gr/el/open ... encart-2-x

Δεν έχω κάποιο από αυτά, θα σε συμβούλευα να στείλεις ένα μήνυμα πρώτα και να ρωτήσεις αν αυτό που θέλεις το κάνουν 100%.
#5981
έχω την εντύπωση ότι κάνουν και update κατά την ενημέρωση απλά επιλέγεις το πεδίο μόνο που θέλεις να κάνει Update. Παράδειγμα αν θέλεις να ενημερώσεις μόνο ποσότητα επιλέγεις με check μόνο το πεδίο της ποσότητας. Όμως για το 100% καλύτερα να κάνεις την ερώτηση στον developer. Το δεύτερο λινκ που σου έδωσα είναι Έλληνας οπότε μπορείς να τον ρωτήσεις και στη γλώσσα μας. Μην βιαστείς να κάνεις οποιαδήποτε αγορά. Μόνο αν καλυφθείς 100% από τις απαντήσεις να προχωρήσεις σε αγορά.
#8209
Καλησπέρα,

Η επέκταση import/export με τις περισσότερες δυνατότητες είναι η ακόλουθη:
https://www.opencart.com/index.php?rout ... n_id=27350

Ο χαρακτηρισμός "αυτόματη" στον τίτλο του άρθρου, ενδέχεται να είναι παραπλανητικός για όσους δεν έχουν εμπειρία με τέτοιες επεκτάσεις. Διευκρινίζω ότι αναφέρεται στην αυτόματη διαδικασία εισαγωγής/ενημέρωσης με κάποιο Cron. Δεν αναφέρεται σε αυτόματο τρόπο αναγνώρισης / αντιστοίχησης των πεδίων στα xml. Αυτό είναι χειροκίνητη εργασία που γίνεται ξεχωριστά για κάθε XML προμηθευτή.

Καλησπέρα στην ομάδα, θέλω να ρωτήσω το εξής: Σε O[…]

Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, σκεφτείτε η ε[…]

Έλεγξε αν έχεις πολύ μεγάλα αρχεία εικόνων και αν […]

Κάνε ένα restart τον σερβερ. (βασικα την λειτουργι[…]

Πριν ζητήσετε βοήθεια στο φόρουμ, παρακαλούμε ελέγξτε αν υπάρχει έτοιμη λύση στο OpenCart Extension Marketplace!